
Unga beredskapskockar korade
Rimmad kotlettrad med klyftpotatis, rotfrukter, kall syrlig yoghurt och bönsallad.
Det blev den vinnande rätten när Kristianstads kommun korade Skånes, och troligen landets, första beredskapskockar på gymnasienivå.
Under Beredskapsveckan lagades sedan rätten till 500 låg- och mellanstadieelever.
I början av året införde Kristianstads kommun ett nytt moment för eleverna på restaurangprogrammet på Österänggymnasiet: att planera och genomföra matlagning utan el och traditionella köksresurser. För att spetsa till det hela ytterligare stod titeln Årets beredskapskockar på gymnasienivå på spel.
Tävlingen var en del i kommunens pågående krisberedskapsarbete.
– Det är ett sätt för oss att vässa insatserna, knyta viktiga kontakter med det lokala näringslivet och ge eleverna en unik kompetens, säger kommunens näringslivsstrateg Tina Gunnarsson.
Eleverna fick tillgång till en korg med lokala råvaror, bland annat griskött, rotfrukter, baljväxter och mejerivaror. Utifrån den skulle de två och två komponera och laga en rätt över öppen eld till 50 personer. Viktigt var att rätten också kunde skalas upp till 500 portioner vid behov.
Arrangemanget kryddades med en äkta stormvarning i hela Skåne.
– Dagen innan ringde lokalmedia och frågade om tävlingen skulle ställas in, men jag sa att vi inte kunde ställa in beredskapsmatlagning på grund av vädret, säger Tina Gunnarsson med ett skratt.
I slutändan var det dock inte snöovädret som orsakade deltagarna störst huvudbry.
– Vi upptäckte att ungdomarna inte riktigt var vana vid att grilla eller jobba med muurikka. Det blev en ögonöppnare och något vi måste jobba aktivt med framåt.
Tina Gunnarsson lägger till att slutresultaten ändå blev mycket lyckade. Det bjöds på allt från street food till värmande grytor.
I juryn som bedömde rätternas smak, utseende och näringsinnehåll satt lokala livsmedelsproducenter och profiler.
Fanuel Mehari håller upp vinnarrätten som han skapade tillsammans med Minna Ahl, som inte var med vid bildtillfället.
Den vinnande rätten serverades sedan på en låg- och mellanstadieskola under höstens beredskapsvecka. Då hade receptmakarna själva tagit studenten, och matlagningen sköttes av den aktuella skolans egen personal, men elever från Österänggymnasiets industriprogram bidrog ytterligare genom att svetsa grillarna som användes.
Nästa år kommer Kristianstads kommun att utse Årets beredskapskockar på gymnasienivå igen.
– I år planerade vi allt med väldigt kort varsel. Nästa gång kanske vi har lite fler scenarion, till exempel el som kommer och går. Vegetariska menyer är också något vi vill ha med.
Tina Gunnarsson, näringslivsstrateg på Kristianstads kommun.